top of page

ÇOCUKLARDA TELEVİZYON ALIŞKANLIĞI

Televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki etkileri üç kolda inceleyebiliriz. Bunlar; zihinsel gelişim, psikolojik gelişim ve sosyal yaşamdır. Zihinsel gelişimleri için çocuklar televizyon izlememelidirler. Bilinçsizce saatlerce televizyon izleyen bir çocukta zihinsel gerileme, tembellik çok yüksek oranda görülür. Saatlerce televizyon izleyen bir çocuk asosyal olur ve zihinsel gelişimi tam anlamıyla tamamlanamaz.
Gelişim sürecindeki çocuk bilinçsizce televizyon izlerse psikolojik açıdan arayışa girer ve çevreye saldırganlık saçar. Televizyonda süpermen izleyen bir çocuk çizgi filmden veya filmden etkilenip yüksek bir yerden atlayabilir ve kendine zarar verebilir. Çocukların televizyonda izlediği her şeyi aileler bilmeli ve belli bir süzgeçten geçirmeli. Böylelikle çocuk doğru kanallar izledikçe zihinsel ve psikolojik olarak gelişimini tamamlarlar ve ilerideki yaşamlarında daha sağlıklı bireyler olurlar
Bilinçsizce izlenen programlar gelişme sürecinde ki çocukları zihinsel anlamda tembelleştirir. Çocukların aileleri kontrollerinde yaşına uygun programlar izleyip zihinsel gelişimlerini tamamlamaları sağlanmalıdır. Bazı programlarda yayınlanan, her şeyin makinalarin yaptığı bir dünyayı gören çocuk daima öyle olmak isleyecek ve sürekli işlerini başkalarına yaptıracak kendi zihnini yormamak için çalıştırmayacaktır.
Gelişim esnasındaki çocuklar uzun süre televizyon izlediklerinde asosyal olurlar. Çünkü arkadaşları parkta, bahçede, okulda ve kurslarda sosyalleşirken ve iletişim halindeyken, kendisi evde tek başına saatlerce televizyon izler. Ailelerin çocuklarının okul, ödev, oyun ve televizyon izlemek gibi eylemlerinde planlamalarına yardımcı olmalıdırlar. Böylelikle çocuklar yapacakları şeyleri bir düzen ve gözetim altında yapabilirler.
Çocuklar televizyon izlememeli. çünkü saatlerce televizyon izleyen bir çocuk asosyal olur ve zihinsel gelişimini tamamlayamaz. Ailelerin kontrol altında olmadan ve bilinçsizce çocuklarına izlettikleri programlar, çocukların zihinsel, fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilerler. Aileler olarak çocuklarımıza sorumluluklarını öğretmemiz ve onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini doğru yönde tamamlamalarını sağlamalıyız. Örnek vericek olursak ''Woldorf School Of The Peninsul'' Bu okul Dünyanın ultra zengin adamlarının E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını okuttuğu okul. Bu okulun özelliği içinde hiçbir şekilde teknolojik alet bulunmamasıdır. Sadece çocuklarının el becerisini, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tam olarak tamamlayacak derslerin olmasıdır. Bu okulda bilgisayar, leptop, yada tablet gibi hiçbir teknolojik alet bulunmuyor, akıllı tahtalar yerine eski karatahtalar, tebeşirler,kağıt kalem gibi tamamen çocuğun tüm becerilerini ortaya koyacak eski malzemeler kullanılıyor. Dünyanın en akıllı telefonlarını bilgisayarlarını üreten adamların, kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutmalarının sebebini sanırım kolayca anlayabiliriz.. Ailelerin bilinçsizliği çocuklarının geleceğini risk alltına koyuyor maalesef.. Çocuğunuzun iyi bilgisayar kullanması marifet değildir. çocuğunuza pahalı telefonlar bilgisayar almak onu geliştirmeyecektir. Çocukları televizyondan mümkün olduğunca uzak tutalım. Onları kitap okumaya sokakta oynamalarına zeka geliştirici faaliyetler yapmasını spor yapmasını dışarıdıda kaliteli vakit geçirmesini sağlıyalım. Vakit kaybetmeden çocuğunuza ışık tutun. Unutmayın ki onlar sizin eseriniz....

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page